Karkonosze i Góry Izerskie to doskonałe, wielokrotnie sprawdzone areny do uprawiania rowerowej turystyki górskiej. Do wyboru są kilkudziesięciokilometrowe pętle, jak też trasy w granicach 10 km - po szosie asfaltowej, leśnych i polnych szutrowych ścieżkach i kamiennych dróżkach.
Intensywne prace nad rowerową stroną regionu rozpoczęły się w 2001 r., kiedy to wytyczono 278,3 km na 12 dedykowanych szlakach. Trasy są zróżnicowane pod wieloma kluczowymi względami. Skala trudności - bardziej odnosząca się do wysiłku wkładanego w ich pokonanie, niż do ewentualnych niebezpieczeństw czyhających po drodze - charakteryzuje się rozpiętością od 1 do 5 (w pięciostopniowej skali). Część z nich prowadzi przez tereny po czeskiej stronie granicy.
Aktualnie, wokół Szklarskiej Poręby, Piechowic, Świeradowa-Zdroju i Starej Kamienicy oznakowano i ponumerowano 19 tras rowerowych o łącznej długości ponad 450 kilometrów:
Wyżej wymienione trasy to przede wszystkim pętle, które służą głównie poznawaniu walorów regionu. A są przecież jeszcze szlaki krajowe i międzynarodowe, łączące poszczególne miejscowości i obszary kontynentu. Jak rozróżnić klasy szlaków rowerowych od siebie? Po malowaniu oznakowania. Trasy regionalne mają sylwetkę rowerzysty oraz odpowiedni numer, krajowe symbol samego roweru i czarną obwódkę znaku, natomiast szlaki europejskie są w kolorze zielonym i z nazwą ER.
Oczywiście w okolicach nie brakuje wypożyczalni i punktów serwisowych, w których fachowcy odpowiednio przygotują rower pod czekające go wyzwania.
Zapraszamy na naszą zakładkę "Kamery".