Tradycyjne rzemiosło
Huta Julia - świat kryształu
Wszystkie
Lokalizacja
Wszystkie miasta
Karpacz
Świeradów-Zdrój
Krzaczyna k. Karpacza
Mysłakowice k. Karpacza
Szklarska Poręba
14
sty
-
13
sty
Termin pobytu
Liczba osób
2
szukaj
Sprawdź dostępność
Huta Julia - świat kryształu

Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach – jeden z niewielu istniejących producentów szkła kryształowego w Polsce, podtrzymujący dawne tradycje regionu, produkujący ręcznie formowane i szlifowane produkty.

Zwiedzający mogą zobaczyć na własne oczy proces powstawania kryształów.

Działająca Huta Szkła Kryształowego Julia to wyjątkowy punkt na mapie Karkonoszy - połączenie historii, piękna szklanych arcydzieł oraz prawdziwego rzemiosła.

Goście podczas zwiedzania z przewodnikiem zobaczyć mogą proces powstawania szklanych produktów od projektu na papierze poprzez formowanie masy szklanej, zdobienie i pakowanie finalnego produktu. Połączenie tradycyjnego rzemiosła z nowoczesnymi technikami daje możliwość tworzenia wyjątkowych wyrobów.

Przy Hucie funkcjonuje interaktywne Centrum Szklanych Opowieści Krystalium będące nowoczesną formą prezentacji historii hutnictwa w regionie. Znaleźć tam można odpowiedzi na pytania dotyczące szkła oraz tradycji szklarskich w Karkonoszach. Zobaczyć wyjątkową ławicę ponad 100 szklanych ryb, która z pewnością jest kolorową ciekawostką historyczną i symbolem wzornictwa PRLu. Krystalium jest również miejscem pełnym eksperymentów - na specjalnie przygotowanych stanowiskach można poczuć się jak projektant czy hutnik. Interaktywne centrum poprzez naukę i zabawę pozwala samodzielnie poznać właściwości szkła: blask, ciężar, kolor oraz odkryć tajemnice skrywane przez ten wyjątkowy materiał.

Huta Julia w ofercie ma również warsztaty artystyczne, które zapewnią solidną dawkę rzemiosła zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym: Grawerowanie na szkle (od 9 roku życia), Malowanie na szkle (od 4 roku życia) oraz Szlif – kolor – dekor na tkaninie (od 4 roku życia). Prace powstałe na warsztatach będą wyjątkową pamiątką z odwiedzin w Hucie Julia.

Na miejscu znajdują się dwa firmowe sklepy, kawiarnia „Kryształowa” oraz duży, bezpłatny parking dla gości.

 

undocrosscross-circle