Jelenia Góra
Pałac Schaffgotschów
Karpacz
Lokalizacja
Karpacz
Szklarska Poręba
Mysłakowice
Świeradów-Zdój
14
sty
-
13
sty
Termin pobytu
Liczba osób
2
szukaj
Sprawdź dostępność
Pałac Schaffgotschów

Kolejny pałac, dla tych, którzy podróżują szlakiem zamków, pałaców i okolicznych budowli. Pałac rodziny Schaffgotsch w Cieplicach Zdroju położony jest w centrum uzdrowiska pomiędzy Placem Piastowskim, a Parkiem Zdrojowym. Monumentalna rezydencja zbudowana została w latach 1784 1788 dla księcia Johanna Nepomucena Schaffgotscha, w miejscu renesansowego dworu Schaffgotschów i domu gościnnego.

Powstała z wykorzystaniem reliktów obu budynków, które pozostały po pożarze w 1777 roku. Pałac reprezentuje wieku styl dojrzałego baroku w połączeniu z formami wczesnoklasycystycznymi. Autorem projektu jest Johann Georg Rudolf. W pobliżu pałacu znajduje się starannie utrzymany, piękny stylowy park angielski.

Zaprojektowany w 1819 r., powstał w wyniku współpracy ogrodnika Waltera z Bukowca i architekta Antona Mallickha. Po prawej stronie centralnej alei wznosi się klasycystyczny pawilon, po lewej empirowy Teatr Zdrojowy wybudowany w latach 1835-1836 i przylegający do niego klasycystyczny budynek dawnej Galerii z lat 1798-1800, zaprojektowany przez Carla Geislera. „Galeria” nawiązuje do renesansowych włoskich willi.
Obecnie w Pałacu Schaffgotschów znajduje się oddział zamiejscowy Wrocławskiej Politechniki. Zwiedzanie wnętrza nie jest zatem możliwe. Jeśli jednak będziesz przejazdem z dziećmi, rodziną, może warto zwrócić uwagę na ten zabytek.

undocrosscross-circle