Schronisko
Schronisko Strzecha Akademicka
Wszystkie
Lokalizacja
Wszystkie miasta
Karpacz
Świeradów-Zdrój
Krzaczyna k. Karpacza
Mysłakowice k. Karpacza
Szklarska Poręba
14
sty
-
13
sty
Termin pobytu
Liczba osób
2
szukaj
Sprawdź dostępność
Schronisko Strzecha Akademicka

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka położone jest na zachodniej stronie polany Złotówki, na wysokości 1258 m. Jest to drugie co do wielkości (obok schroniska Pod Łabskim Szczytem) i najstarsze schronisko w Karkonoszach.

Już w I połowie XVII wieku, przy szlaku wiodącym z Karpacza na Śnieżkę istniała buda pasterska służąca górskim wędrowcom. W 1986r. powstało pierwsze schronisko turystyczne, które w 1906 roku spłonęło. Obecne schronisko powstało 1907 r i było wielokrotnie modernizowane i przebudowywane. Po wojnie, schronisko przejęte zostało przez organizację studencką BRATNIA POMOC i z tego okresu pochodzi dzisiejsza nazwa - Strzecha Akademicka. W latach 1950-56 był tu dom wczasowy FWP. Od 1957 roku Strzecha Akademicka jest własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Ważne dla funkcjonowania schroniska zimą było postawienie w latach 70-tych wyciągu orczykowego na Hali Złotówka.

Przy schronisku znajduje się także początek szlaku żółtego do Karpacza > Biały Jar (1h). W Strzesze Akademickiej dostępnych jest 140 miejsc noclegowych i restauracja z domową kuchnią.

Zapraszamy na naszą zakładkę "Kamery".

undocrosscross-circle