Schronisko
Schronisko Wysoki Kamień
Wszystkie
Lokalizacja
Wszystkie miasta
Karpacz
Świeradów-Zdrój
Krzaczyna k. Karpacza
Mysłakowice k. Karpacza
Szklarska Poręba
14
sty
-
13
sty
Termin pobytu
Ilość osób
2
szukaj
Sprawdź dostępność
Schronisko Wysoki Kamień

W Górach Izerskich, w malowniczej okolicy znajduje się duże wzniesienie zwane Wysokim Kamieniem, osiągające wysokość 1058 m n.p.m. i stanowiące doskonały punkt widokowy i atrakcyjny cel wyprawy. Na szczycie znajdują się skały narzutowe i prywatne schronisko o tej samej nazwie - Wysoki Kamień.

Każdy, kto zdobędzie szczyt Wysokiego Kamienia, może delektować się wspaniałą panoramą Gór Izerskich, Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy, Rudawy Janowickiej i Pogórza Kaczawskiego. Na gór(k)ę, najwygodniej jest dostać się z centrum Szklarskiej, podążając szlakiem czerwonym (1,5 h) lub z Zakrętu Śmierci szlakiem żółtym (45 minut).

Pierwsze schronisko górskie w tym miejscu stało jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku - w 1837 Schaffgotschowie ze Świeradowa-Zdroju polecili wybudować drewniany budynek dla turystów. Bliźniaczo podobny do tego, który wzniesiono na Śnieżnych Kotłach. Swego czasu Wysoki Kamień odwiedził sam Fryderyk Wilhelm IV, panujący król Prus. Dla jeszcze większego uatrakcyjnienia tego zakątka Izerów, w 1875 w sąsiedztwie schroniska wybudowano wieżę widokową.

Niestety w 1882 schronisko całkowicie spłonęło, a na Wysokim Kamieniu zaczął się czas kolejnych modernizacji, zniszczeń i ponownego odbudowywania. W 1996 r. rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby nabyła w przetargu zdewastowany teren wokół górskiego szczytu. Wkrótce ruszyły pierwsze prace porządkowe i żmudna budowa nowego schroniska Wysoki Kamień.

Zapraszamy na naszą zakładkę "Kamery".

undocrosscross-circle